Поліноз, сезонна алергія або «сінна лихоманка» – це алергія на пилок рослин, яка проявляється в період цвітіння дерев, лугових трав, злакових культур а також бур’янів.
Основна ознака алергії на пилок квітучих навесні дерев – це закладеність носа, сльозотеча, кашель. Важливо, що ці симптоми виявляються лише у період їх цвітіння – це кінець лютого, березень, квітень. У цей період у сенсибілізованих пацієнтів спостерігається поява перерахованих симптомів, що посилюється з кожним роком. До алерголога, зазвичай, звертаються ті, кому закладеність носа та інші прояви алергії безпосередньо погіршують якість життя. Після закінчення цвітіння скарги зникають і вони відкладають вирішення цієї проблеми на наступний рік, потім ще. При цьому використовують тільки лікування, яке покращує стан, але не вирішує цю проблему. На жаль, таких алергіків багато на прийомі. Це підштовхнуло мене до пояснення такого хибного підходу.
Що таке сезонна алергія?
Насамперед, нагадую, алергічне запалення слизових дихальних шляхів та очей – це хронічне запалення. Кожне загострення призводить до незворотних змін, які можуть бути накопичені. У таких хворих у сезон цвітіння з’являється необхідність постійного використання в антигістамінних препаратах і краплях у ніс. Небезпека полягає в тому, що при відсутності правильного лікування можливе приєднання нової сенсибілізації (підвищеної чутливості) до інших алергенів, а прогноз лікування полісенсибілізації звичайно гірший, можливий розвиток бронхіальної астми, непереносимість багатьох сирих овочів та фруктів.
Тому рекомендую насамперед потенційним алергікам або людям яких вперше турбує алергія зіставити появу скарг із періодом цвітіння весняних дерев, згадати коли це почалося і що допомагало. Потім обов’язково звернутися до алерголога, щоб визначити план обстеження. Часта помилка, що діагностика під час цвітіння не є показовою, а самолікування можливе. Будьте уважні до своїх скарг, можливості лікування полінозів нині великі